Adam Chmielowski - niedokończona historia 1863 - Oficjalny Portal Urzędu Miasta Puławy

Urząd Miasta Puławy, ul. Lubelska 5, 24-100 Puławy, tel. 81 458 60 01  Biuletyn informacji publiczej Urzędu Miasta Puławy

Adam Chmielowski - niedokończona historia 1863

data aktualizacji: 11 miesięcy temu 9.02.2017, odsłon: 822, ~Łukasz Kołodziej
Data i miejce wydarzenia

18.02.2017

Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"


Puławski Teatr Amatora zaprasza na premierę spektaklu "Adam Chmielowski - niedokończona historia 1863..." , która odbędzie się 18 lutego o godz. 17.00 w sali widowiskowej POK "Dom Chemika"

"Adam Chmielowski - niedokończona historia 1863..." to pierwsza scena spektaklu według dramatu Karola Wojtyły "Brat naszego Boga" przedstawiająca wyjście Powstańców Styczniowych z Osady Pałacowej Czartoryskich w Puławach do Powstania 1863 r. Stanowi ona uzupełnienie sztuki "Brat naszego Boga" premierowo wykonanej w 2007 r. przez Puławski Teatr Amatora. Tym razem sztukę zobaczymy w nowej obsadzie oraz z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca "Powiśle" oraz Chóru Animabile Canticum z Parafii Matki Bożej Różańcowej w Puławach.

Jest rok 1863 w całej Polsce wrze. Ogłoszona przez Cara branka młodzieży polskiej do armii rosyjskiej wywołuje zdecydowany sprzeciw całego społeczeństwa. Komitet Centralny Jako Tymczasowy Rząd Narodowy proklamuje Manifest w ,którym ogłasza wybuch Powstania w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku. Do Puław docierają Leon Frankowski i Karol Świdziński. Frankowski zostaje mianowany komisarzem i Naczelnikiem Powstania w województwie lubelskim natomiast Świdziński zostaje komendantem instytuckiego oddziału złożonego z polskich studentów wśród których znajduje się Adam Chmielowski późniejszy św. Brat Albert.

Wymarsz oddziału sprzed Świątyni Sybilli w Osadzie Czartoryskich rozpoczyna nowy rozdział w życiu Adama. Walka o odzyskanie przez Polskę niepodległości, życie w powstańczym oddziale, odniesione rany zmuszają młodego Chmielowskiego do wielkiej próby charakteru i poszukiwania odpowiedzi na pytanie: Kim jest człowiek? Dokąd zmierza? Co stanowi najwyższą wartość jego życia?

Święty Brat Albert Adam Chmielowski jest patronem Puław od 1999 roku. W tym roku został ustanowiony przez Sejm patronem 2017 r. w uznaniu wybitnych zasług w działalności niepodległościowej oraz na polu pracy społecznej i artystycznej. W uchwale zaznaczono, że w 2016 r. przypada 100. rocznica śmierci zakonnika, zaś w 2017 r. mija 130 lat, od kiedy zaczął on nosić habit zakonny.

reżyseria: Ryszard Stępień

scenariusz: Robert Och, Ryszard Stępień

opracowanie muzyczne: Zbigniew Jonak

nagrania filmowe: Marcin Kawka

Premiera spektaklu 18 lutego o godz. 17.00 w sali widowiskowej POK "Dom Chemika". Wstęp wolny!

Puławski Teatr Amatora został założony w 1949 roku przez inżyniera Zbigniewa Kędzierskiego, warszawianina, przedwojennego oficera Wojska Polskiego. Kolejnym reżyserem puławskiego teatru był pan Marian Wolski, żołnierz Armii Krajowej, więzień Oświęcimia. Aktualnie zespół Puławskiego Teatru Amatora prowadzi Ryszard Stępień, uczeń Zbigniewa Kędzierskiego i Mariana Wolskiego, od 35 lat aktor i reżyser PTA.

 

 

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
Udostępnij na Google+