Akcja: Zaproś jerzyki na swój balkon - Oficjalny Portal Urzędu Miasta Puławy

Urząd Miasta Puławy, ul. Lubelska 5, 24-100 Puławy, tel. 81 458 60 01, um@um.pulawy.pl   Biuletyn informacji publiczej Urzędu Miasta Puławy

Akcja: Zaproś jerzyki na swój balkon

data aktualizacji: 4 miesiące temu 28.04.2020, odsłon: 1943, ~UM Puławy

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w kampanii  „Zaproś jerzyki na swój balkon”.

Akcja „Budki dla jerzyków” prowadzona jest przez Dział Zieleni Zarządu Dróg Miejskich w Puławach, w ramach realizowanego od 2008 r. programu edukacyjnego „Zapraszamy Ptaki do Puław”.

Celem programu „Zapraszamy Ptaki do Puław” jest:

  • zapoznanie mieszkańców Puław z gatunkami ptaków żyjącymi w mieście oraz zwiększenie świadomości ekologicznej i wiedzy na temat znaczenia ptaków w przyrodzie;
  • obserwacja ptaków owadożernych, w tym jerzyka (łac. apus apus);
  • zwiększenie populacji ptaków, przede wszystkim owadożernych, żyjących na terenie miasta Puławy;
  • włączenie mieszkańców Puław, a przede wszystkim dzieci i młodzież, w działania na rzecz ochrony przyrody.

Coś o jerzyku…

Jerzyk (łac. apus apus) to gatunek średniego ptaka wędrownego z rodziny jerzykowatych, zamieszkuje niemal całą Europę, dużą część Azji oraz północną Afrykę. Zimuje w południowej Afryce. Do Polski przylatuje na początku maja, a odlatuje w połowie sierpnia. Jerzyk jest wspaniałym, nieuciążliwym dla ludzi ptakiem – nie brudzi ścian budynków, nie siada na parapetach ani na balkonach. Poluje na komary, meszki oraz wiele innych owadów, które stanowią realne zagrożenie dla zieleni miejskiej i uciążliwość dla mieszkańców. Jerzyki - to niezwykle pożyteczne ptaki.

W ramach akcji przygotowaliśmy domki dla ptaków owadożernych – budki dla jerzyka, w tym:

  • potrójne (3-segmentowe) budki lęgowe mocowane do sufitu – w układzie poziomym;
  • potrójne (3-segmentowe) budki lęgowe mocowane do bocznej ściany – w układzie pionowym z otworem po lewej stronie;
  • potrójne (3-segmentowe) budki lęgowe mocowane do bocznej ściany – w układzie pionowym z otworem po prawej stronie;
  • pojedyncze budki lęgowe.

Gotowe budki lęgowe to sprawdzona i akceptowana przez specjalistów metoda, by stwarzać ptakom bezpieczne miejsce lęgu i wychowania młodych.

Osoby, które mają zamiar wziąć udział w kampanii i zgłoszą  się do dnia 10.05.2020 r., do Zarządu Dróg Miejskich w Puławach, otrzymają bezpłatnie domek dla jerzyka.  

Prosimy o wysłanie zgłoszenia z wybranym modelem budki wraz z wypełnionym formularzem zgody na przetwarzanie danych osobowych na adres e-mail ewelina.kaczmarska@zdm.pulawy.pl

Dodatkowe informacje o akcji można uzyskać w Dziale Zieleni Zarządu Dróg Miejskich w Puławach, pok. 218, tel 81/458 62 94, osoba do kontaktu Ewelina Kaczmarska, adres e-mail ewelina.kaczmarska@zdm.pulawy.pl


Lokalizacja budek lęgowych dla jerzyków

Jerzyk jest ptakiem zasiedlającym głównie miasta. Budkę lęgową należy umieścić jak najwyżej, najlepiej na ścianie powyżej drugiego piętra (na wysokości optymalnej 10m, nie mniejszej niż 6m nad ziemią).

Poniżej budki powinna być swobodna przestrzeń. Należy zapewnić ptakom swobodny dolot do budek, ptakom nie mogą przeszkadzać drzewa czy sztuczne konstrukcje.

Budki należy wieszać na ścianach wschodnich lub północnych, unikać południowej wystawy, tak żeby zabezpieczyć je przed nadmiernym nagrzewaniem w czasie letnich upałów, co grozi przegrzaniem i śmiercią piskląt.

Budka powinna być powieszona pod okapem, który zapewni osłonę przed zalewaniem jej podczas ulewnego deszczu.

Jerzyki to ptaki kolonijne, dlatego też budki powinny być wieszane po kilka sztuk obok siebie lub segmenty budek z wieloma otworami wlotowymi.

Co kilka lat budki powinny zostać wyczyszczone ze starego materiału gniazdowego, tak żeby ptaki chętnie je powtórnie zajmowały.


Załączniki

+ 3 głosów: 4 (75%) 1 -
Udostępnij na Google+