Cześć Ich pamięci - Oficjalny Portal Urzędu Miasta Puławy

Urząd Miasta Puławy, ul. Lubelska 5, 24-100 Puławy, tel. 81 458 60 01, um@um.pulawy.pl   Biuletyn informacji publiczej Urzędu Miasta Puławy

Cześć Ich pamięci

data aktualizacji: miesiąc temu 10.04.2020, odsłon: 254, ~Ewelina Borawska

Szanowni Państwo,

Dzisiaj obchodzimy 80. rocznicę Zbrodni Katyńskiej i 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej. W zwyczajnych okolicznościach spotkalibyśmy się na cmentarzu wojennym przy ul. Piaskowej – pod pomnikiem upamiętniającym rodaków zamordowanych przez NKWD w Katyniu, Charkowie i Miednoje i pod tablicą z nazwiskami ofiar katastrofy smoleńskiej - aby oddać im hołd i zapewnić o naszej pamięci.

Ale to nie jest zwyczajny czas. Nie możemy zrobić tego, tak jak zawsze, osobiście. Nie złożymy dziś wspólnie kwiatów i nie zapalimy zniczy. Wspomnijmy więc te tragiczne wydarzenia z naszej historii, otoczmy naszych Rodaków modlitwą – pamiętajmy!


Wiosną 1940 r. NKWD zamordowało prawie 22 tys. polskich jeńców wojennych. Decyzja o wymordowaniu jeńców z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz Polaków przetrzymywanych w więzieniach NKWD na obszarze przedwojennych wschodnich województw Rzeczypospolitej zapadła na najwyższym szczeblu sowieckich władz. Zginęli wówczas obywatele polscy, stanowiący elitę naszego narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy - lekarze, prawnicy, nauczyciele szkolni i akademiccy, inżynierowie, literaci, dziennikarze, działacze polityczni, urzędnicy państwowi i samorządowi, ziemianie a także kapelani katoliccy, prawosławni, protestanccy oraz wyznania mojżeszowego. Mord został przeprowadzony bez sądów, bez wyroków, na podstawie list śmierci. Funkcjonariusze NKWD mordowali strzałem w tył głowy.


10 kwietnia 2010 roku w katastrofie polskiego samolotu rządowego w Smoleńsku zginęło 96 osób, w tym Prezydent RP Lech Kaczyński wraz z żoną Marią Kaczyńską. Wśród ofiar znaleźli się także ostatni Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, Wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta RP, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, a także załoga samolotu.

Cześć ich pamięci!

                          Prezes Puławskiego                                                               Prezydent Miasta Puławy
                          Towarzystwa Tradycji Narodowych      

 

 

 

 

                  

 

 

+ 2 głosów: 2 (100%) 0 -
Udostępnij na Google+