Dzień Ważki w Puławach - inauguracja - Oficjalny Portal Urzędu Miasta Puławy

Urząd Miasta Puławy, ul. Lubelska 5, 24-100 Puławy, tel. 81 458 60 01, um@um.pulawy.pl   Biuletyn informacji publiczej Urzędu Miasta Puławy

Dzień Ważki w Puławach - inauguracja

data aktualizacji: ponad rok temu 20.05.2019, odsłon: 1341, ~Ewelina Borawska

23 maja br. o godz. 10:00 w Sali kongresowej Pałacu Czartoryskich odbyła się inauguracja pierwszego "Ogólnopolskiego Dnia Ważki w Puławach". Przybyli goście wysłuchali bardzo ciekawego wykładu Pani Ewy Rauner-Bułczyńskiej, obejrzeli wystawę pięknych zdjęć autorstwa Pani Ewy, a także mogli spróbować pysznych wypieków pani Elżbiety Zdun w kształcie ważek, które przygotowała specjalnie na to wydarzenie.

Wystawę będzie można oglądać do 23 czerwca br. (kordegarda warowni Pałacu Czartoryskich w Puławach).


Ewa Rauner-Bułczyńska - mieszkanka Puław. Z zamiłowania zajmuje się fotografią przyrodniczą. Wiosną 2017 roku wyjątkowo pokochała ważki. Widząc bogactwo występujących w Puławach gatunków postanowiła je rzetelnie zinwentaryzować, a jednocześnie poznać ich tryb życia. Poprzedniej inwentaryzacji ważek dokonał dawno temu Jurij Kolosow (publ. 1916 r.), stwierdzając w Puławach obecność 40 gatunków ważek. W chwili obecnej potwierdza się ta sama liczba, na tle 74 gatunków występujących w Polsce.

Pani Ewa regularnie publikuje swoje obserwacje na grupie „Ważki w Polsce” na Facebooku, która gromadzi zarówno entomologów, jak i amatorów ważek. Dane faunistyczne zbierane przez nią corocznie od kwietnia do listopada nad zbiornikami w Puławach, Psarach, Pionkach i Siennie k/Ostrowca publikowane są fachowym czasopiśmie ”Odonatrix”. Dane dotyczące występujących lokalnie gatunków (ich liczebności, stanu zdrowia, dat wylotów i zakończenia sezonu, typu środowiska) wykorzystywane są przez odonatologów* do celów naukowych.

*) Odonatologia – dział entomologii zajmujący się badaniem życia owadów z rzędu  ważek.


+ 11 głosów: 12 (92%) 1 -
Udostępnij na Google+