Publikujemy informację z Lubelskiego OW NFZ na temat szczepień, które mogą odbyć się w domu obłożnie chorego pacjenta.
Szczepienia obłożnie chorych pacjentów w domach
Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów którzy, ze względu na stan zdrowia, nie mogą przyjąć szczepionki w punkcie stacjonarnym. W naszym regionie 10 dodatkowych punktów uzupełni sieć populacyjnych punktów szczepień, które zadeklarowały możliwość podania preparatu również w domu pacjenta.
Wyjazdowe punkty szczepień są dodatkowym wsparciem dla populacyjnych punktów, które zgłaszając się do Narodowego Programu Szczepień, potwierdziły, że są gotowe do mobilnego szczepienia pacjentów w domach.
Szczepienie w domu dla konkretnych pacjentów
Wyjazdowe punkty szczepień pojadą do pacjentów, których stan zdrowia nie pozwala na samodzielne dotarcie do stacjonarnego punktu szczepień. To tzw. pacjenci leżący.
Punty wyjazdowe uzupełniły sieć punktów populacyjnych, które mają zespoły mobilne, gotowe do szczepienia pacjentów w miejscu zamieszkania. Punkty wyjazdowe nie będą zatem zastępować zespołów mobilnych z populacyjnych punktów, a wspierać ich pracę.
Dla osób z niepełnosprawnościami lub wykluczonymi komunikacyjnie przygotowany jest transport samorządowy, organizowany przez władze lokalne.
Sprawdź, jak skorzystać z organizowanego przez gminy specjalnego transportu na szczepienia
Pacjent potrzebuje szczepienia w domu? Powinien skontaktować się ze swoim POZ
Aby skorzystać z wyjazdowego punktu szczepień wystarczy zadzwonić do swojej poradni POZ. Lekarze rodzinni lub pielęgniarki opieki długoterminowej najlepiej znają swoich pacjentów, dlatego najszybciej potwierdzą, że konkretna osoba z ich listy potrzebuje szczepienia w domu, ze względów zdrowotnych.
Oznacza to, że na wizytę wyjazdowego punktu szczepień nie ma rejestracji przez internet lub telefonicznie, np. przez infolinię 989.
Liczy się wyłącznie bezpośredni kontakt z własną poradnią POZ lub pielęgniarką opieki długoterminowej. Jeśli pacjent lub jego opiekun skontaktują się z punktem wyjazdowym, ten skieruje takiego pacjenta lub opiekuna w pierwszej kolejności do POZ / pielęgniarki opieki długoterminowej, ponieważ to właśnie lekarz POZ lub pielęgniarka opieki długoterminowej potwierdzą, że pacjent może skorzystać ze szczepienia w domu.
Szczepienie pacjentów w domu – krok po kroku
Procedura szczepienia wyjazdowego jest więc zbliżona do szczepienia w punkcie stacjonarnym. Zespół wyjazdowy przynajmniej 15 minut po szczepieniu obserwuje pacjenta pod kątem wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych. Jeśli takie wystąpią, zespół wyjazdowy jest przygotowany, aby pomóc pacjentom w domu.
ABC szczepień wyjazdowych
+ | - |
Zgodnie z § 4 ust. 4 uchwały nr XXXVI/343/17 Rady Miasta Puławy z dnia 30 marca 2017 roku w sprawie określenia trybu powoływania członków oraz organizacji i trybu działania Puławskiej Rady...
Puławski Konkurs Tańców Polskich "O Pierścień Księżnej Izabeli" wraca po rocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. Tancerze spotkają się w naszym mieście po raz dziewiętnasty....
W poniedziałek 6 czerwca, na posiedzeniu Komisji Gospodarki Miejskiej i Planowania Przestrzennego członkom komisji, zainteresowanym radnym i wszystkim zgromadzonym została zaprezentowana koncepcja...
Od 4 marca mieszkańcy mogą składać wnioski o wydanie nowego „e-dowodu”. W pierwszej kolejności wydawany jest on osobom, których dokument traci ważność i osobom, które dokument...
Podczas XX sesji Rady Miasta Puławy VII kadencji gościliśmy przedstawiciela Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Lublinie pana dyrektora Zbigniewa Szepietowskiego oraz przedstawicieli...