Jacek Kortus - recital fortepianowy - Oficjalny Portal Urzędu Miasta Puławy

Urząd Miasta Puławy, ul. Lubelska 5, 24-100 Puławy, tel. 81 458 60 01, um@um.pulawy.pl   Biuletyn informacji publiczej Urzędu Miasta Puławy

Jacek Kortus - recital fortepianowy

data aktualizacji: 9 miesięcy temu 15.05.2019, odsłon: 1240, ~UM Puławy
Data i miejce wydarzenia

18.05.2019

Plac przed Domem Gotyckim


Od 18 maja do 15 czerwca w Puławach odbędzie się czwarta edycja Festiwalu im. Wincentego i Franciszka Lesslów - imprezy nawiązującej do ogromnej spuścizny kulturowej przekazanej naszym pokoleniom przez rodzinę Czartoryskich i jej otoczenie. Na puławskim dworze inicjowano wydarzenia budzące podziw i szacunek innych ośrodków, o prymat zaś w dziedzinie kultury i sztuki miejscowość konkurowała z największymi ośrodkami.Program:


24 maja 2019 r.         

Recital fortepianowy – Jacek Kortus

godz. 18.00  Sala Balowa Pałacu Czartoryskich w Puławach

Jacek Kortus (ur. 1988 r. w Poznaniu) – laureat XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie.  Ukończył studia z wyróżnieniem w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w klasie fortepianu prof. Waldemara Andrzejewskiego. Obecnie pracuje w tejże uczelni na stanowisku asystenta w katedrze fortepianu.

Artysta jest laureatem wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów pianistycznych, m.in. I nagrody i “Grand Prix” na IX Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Antoninie (2005), I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie im. Prof. Ludwika Stefańskiego w Płocku (2002), II nagrody (pierwszej nie przyznano) na I Ogólnopolskim Konkursie im. Wł. Kędry w Łodzi (2002), II nagrody na Ogólnopolskim Konkursie im. I. J. Paderewskiego w Piotrkowie Trybunalskim (2000), II nagrody na Ogólnopolskim Konkursie w Żaganiu (2001), III nagrody na Międzynarodowym Konkursie w Antoninie (2000), III nagrody na Międzynarodowy m Konkursie w Szafarni (1999).

W 2003 roku został finalistą Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Stefana Seilera w Kitzingen a w kwietniu 2004 roku laureatem nagrody specjalnej na VI Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein In memoriam” w Bydgoszczy. W październiku 2005 roku został finalistą wyróżnionym na XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie. Jacek Kortus koncertował w czołowych filharmoniach w Polsce i za granicą – m.in. w Niemczech, Francji, Belgii, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Rumunii, Ukrainie, Bułgarii, Mołdawii, Czarnogórze, Serbii, Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Brazylii, Chile, Chinach, Japonii, Tajwanie, Izraelu, Palestynie, Maroko.

W 2002 uzyskał stypendium Fundacji Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich „Pomoc Młodym Talentom”. Dwukrotnie, w 2002 i 2005, otrzymał stypendium Ministra Kultury. W 2006 został uhonorowany „Medalem Młodej Sztuki”, przyznawanym młodym artystom za wybitne osiągnięcia artystyczne, a także Medalem Młodego Pozyty wisty im. Hipolita Cegielskiego za osiągnięcia w pracy organicznej oraz otrzymał nominację do nagrody „Paszporty Polityki”. W maju 2008 roku ukazała się jego pierwsza solowa płyta, nagrana dla wytwórni „Muza Polskie Nagrania”, która w 2009 roku otrzymała nominację do prestiżowej nagrody „Fryderyki”. W ro ku 2011 uzyskał stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia artystyczne. W roku 2015 ukazała si ę płyta z pieśniami kompozytorów polskich, nagrana wspólnie z wybitnym polskim tenorem, Tomaszem Zagórskim. W 2016 roku otrzymał Nagrodę Rektora Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu za pracę na rzecz uczelni, a w roku 2017 Honorowe Odznaczenie „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznawanym przez Ministra Kultury.

W programie: Fryderyk Chopin, Ignacy Jan Paderewski, Franciszek Lessel


30 maja 2019 r. 

W muzycznym saloniku III

godz. 17.00  Sala Balowa Pałacu Czartoryskich w Puławach

Koncert uczniów i pedagogów (soliści chór i orkiestra) Państwowej Szkoły Muzycznej  I st. im. Romualda Twardowskiego w Puławach.

To kolejna odsłona cyklu z udziałem uczniów i nauczycieli PSM w Puławach. Ideą koncertu jest popularyzowanie polskiej muzyki klasycznej wśród odbiorców ale także uczniów i nauczycieli szkół muzycznych, których program nauczania często nie uwzględnia niestety wielu znakomitych polskich twórców i oparty jest na dorobku jedynie kilku wybitnych polskich kompozytorów. To od wrażliwości pedagogów zależy w dużym stopniu dobór repertuaru uczniów a co za tym idzie –  zainteresowanie ich polską literaturą muzyczną.

W programie: W. A. Mozart, St. Moniuszko, Fr. Chopin, Fr. Lessel H. Wieniawski i  inni


7 czerwca  2019 r.   

Koncert kameralny

godz. 18.00  Sala Balowa Pałacu Czartoryskich w Puławach

Poznański Zespół Kameralny

Koncert kameralny jest stałym elementem Festiwalu im. Wincentego i Franciszka Lesslów w Puławach. Obok dzieł wielkich mistrzów w repertuarze koncertu znajdują się zawsze utwory kompozytorów związanych z Puławami, Wincentego i Franciszka Lesslów oraz Antoniego Stolpe. W tym roku program koncertu poświęcony jest w całości Franciszkowi Lesslowi.

Wykonawcy:

Magdalena Spleśniały - flet

Dawid Fabisiak - skrzypce

Dominika Sikora - altówka

Marcin Baranowski - wiolonczela

Paweł Mazur - fortepian

W programie: Fr. Lessel                      

1. Kwartet fletowy G-dur     

2. Adagio et Polonaise for violin end piano in D-dur op. 9

 3. Trio for violin, cello and piano in E-dur op. 5 


15 czerwca 2019 r.

St. Moniuszko - Straszny Dwór

godz. 20.30  Dziedziniec Pałacu Marynki w Puławach

Plenerowa realizacja arcydzieła polskiej muzyki operowej z udziałem solistów Teatru Wielkiego w Poznaniu, chóru i orkiestry Teatru Muzycznego w Lublinie, Zespołu Pieśni i Tańca „Powiśle”, Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. 22 Pułku Ułanów Podkarpackich i innych.

Impreza towarzysząca, prezentowana w ramach projektu OPERA NA PROWINCJI, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w związku z obchodami Roku Stanisława Moniuszki.

OPERA NA PROWINCJI Straszny Dwór - to projekt, którego nadrzędnym celem jest popularyzowanie muzyki operowej w tym dorobku St. Moniuszki a także odnalezienie nowej grupy odbiorców - wrażliwej na sztukę, jednak nie zawsze korzystającej z oferty gatunku opery.

Straszny dwór to komediowe dzieło o silnym zabarwieniu patriotycznym, uznawane za najdoskonalszą operę w twórczości Moniuszki i jedną z najlepszych oper polskich. Chcemy przedstawić ją w regionie, w którym muzyka operowa gości stosunkowo rzadko. Dwa plenerowe spektakle, z udziałem solistów, chóru, orkiestry, tancerzy oraz grup rekonstrukcyjnych, osadzone w realistycznej scenografii puławskiego dworu i pałacu w Kozłówce, w połączeniu z elementami multimedialnymi, stanowią znakomity materiał do realizacji popularyzatorskich założeń projektu.

Chcemy aby spektakl stał się punktem wyjścia do kontynuowania projektu OPERA NA PROWINCJI w następnych latach i prezentowania publiczności regionu kolejnych dzieł, w tym także oper Moniuszki.

Spektakle obejrzeć będzie można 15 czerwca w Puławach i 15 sierpnia na dziedzińcu Pałacu Zamoyskich w Kozłówce.

+ 8 głosów: 8 (100%) 0 -
Udostępnij na Google+