Jubileusz 65-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Powiśle - Oficjalny Portal Urzędu Miasta Puławy

Urząd Miasta Puławy, ul. Lubelska 5, 24-100 Puławy, tel. 81 458 60 01, um@um.pulawy.pl   Biuletyn informacji publiczej Urzędu Miasta Puławy

Jubileusz 65-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Powiśle

data aktualizacji: ponad rok temu 3.10.2018, odsłon: 538, ~Łukasz Kołodziej

Tańczą i śpiewają od 1953 roku. Zespół Pieśni i Tańca „Powiśle” świętował w ubiegły weekend jubileusz 65-lecia. Wyjątkowy moment w historii zespołu, artyści uczcili specjalnymi koncertami odbywającymi się w Końskowoli i Puławach. Od soboty grupa oficjalnie ma swojego patrona w osobie założycielki zespołu, Kazimiery Walczak, popularnie zwanej „Mamcią”.

            Nadanie imienia Pani Kazimiery Walczak to wyjątkowa chwila, bo nawiązuje do korzeni, do źródła, do początków, do serca, które nazywa się „Mamcia” - tymi słowy ceremonię nadania imienia rozpoczął Dyrektor POK „Dom Chemika”, Zbigniew Śliwiński.

            Puławski Zespół rozpoczął swoją działalność ponad sześć dekad temu. Wszystko zaczęło się w Końskowoli, 11 kwietnia 1953 roku, gdzie odbyła się pierwsza próba formacji. W ramach wydarzeń uświetniających obchody odbyła się uroczysta msza św. w intencji zespołu. Swoją długą historię „Powiśle” postanowiło uczcić tym, co jest kwintesencją formacji, czyli pieśnią i przede wszystkim tańcem.

            Uroczystości inaugurowały wielopokoleniowe polonezy, w których udział wzięli zarówno seniorzy – pierwsze, założycielskie pary zespołu, jak i  najmłodsze dzieci. Koncerty zaprezentowały cały dorobek artystyczny składu, na który składają się choreografie opracowane zarówno przez „Mamcię”, jak i długoletnią instruktor grupy, Aleksandrę Rolską.

            Jubileusz był także czasem podsumowań i wspomnień. Najważniejszym wydarzeniem podczas cyklu występów „Powiśla” było nadanie grupie imienia. Od soboty, pełna nazwa formacji to Zespół Pieśni i Tańca "Powiśle" im. Kazimiery Walczak "Mamci". W uroczystości nadania patrona wziął udział Grzegorz Walczak – syn Pani Kazimiery, który w imieniu całej rodziny podziękował za to szczególne wyróżnienie.

            Gratulacje i słowa uznania na ręce instruktorów zespołu: Małgorzaty Knap, Łukasza Czerwińskiego, Konrada Grabowskiego składali licznie przybyli goście: władze wojewódzkie, powiatowe i miejskie oraz delegacje zaprzyjaźnionych zespołów. W uznaniu zasług zachowania tradycji ludowych, okolicznościowe medale niepodległościowe, członkom zespołu i kapeli wręczył przedstawiciel Marszałka Województwa Lubelskiego. Z okazji Jubileuszu władze Miasta Puławy uhonorowały zespół okolicznościową statuetką, a Prezydent Miasta przekazał specjalną nagrodę pieniężną na rozwój formacji.

            Podczas trzech wypełnionych muzyką i tańcem dni, nie zabrakło także wielu wspomnień, łez, wzruszeń i emocji. Święto „Powiśla” pokazało,  że w tańcach polskich tkwi moc i siła, która napędza kolejne pokolenia pasjonatów folkloru.

            Gdyby nie było Pani Kazimiery Walczak – nie byłoby „Powiśla”. Jak dobry duch zachęcała, uczyła, wychowywała, otaczała opieką i matczyną czułością - powiedział kiedyś jeden z członków „Powiśla”. Nie sposób jednak zapomnieć o tych, którzy to dzieło przejęli, kontynuowali, rozwijali i uczynili wielką potęgę kultury ludowej i wpłynęli na piękną historię zespołu – podsumował Dyrektor.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął: Marszałek Województwa Lubelskiego, Prezydent Miasta Puławy oraz Prezydent Polskiej sekcji CIOFF - Jerzy Chmiel.

Zadanie współfinansowano ze środków Województwa Lubelskiego w ramach projektu „65 lat grania i tańcowania w Niepodległej”.

Sponsorem wydarzenia była Grupa Azoty Zakłady Azotowe "Puławy" Spółka Akcyjna.

 

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
Udostępnij na Google+