Koronawirus: informacja Prezydenta i apel do mieszkańców - Oficjalny Portal Urzędu Miasta Puławy

Urząd Miasta Puławy, ul. Lubelska 5, 24-100 Puławy, tel. 81 458 60 01, um@um.pulawy.pl   Biuletyn informacji publiczej Urzędu Miasta Puławy

Koronawirus: informacja Prezydenta i apel do mieszkańców

data aktualizacji: ponad rok temu 9.03.2020, odsłon: 4167, ~UM Puławy

Szanowni Mieszkańcy,

państwa na całym świecie zmagają się z zagrożeniem ze strony koronawirusa SARS-Cov-2. Problem, który początkowo oglądaliśmy tylko na ekranie telewizora i komputera, przybrał wymiar lokalny: obecnie wszyscy jesteśmy narażeni na zagrożenie.

Dzisiaj już wiemy, że państwa, które na czas nie podjęły odpowiednich kroków płacą najwyższą cenę: zdrowia obywateli, skutków ekonomicznych i społecznych. W Polsce służby, władza centralna oraz samorządy starają się wprowadzać rozwiązania, które będą działały do przodu, chroniąc nas przed skutkami epidemii. Kroki te często wymagają ogólnospołecznego zrozumienia: tylko wspólna profilaktyka może zabezpieczyć nas przed wirusem.

Ze względu na rozpowszechnianie się koronawirusa, 11 marca rano miejski sztab kryzysowy podjął decyzję o zamknięciu szkół, przedszkoli, żłobka, miejskich instytucji kultury t.j. Muzeum Czartoryskich, biblioteki, POK „Dom Chemika”. Na chwilę obecną na okres dwóch tygodni z możliwością przedłużenia.

Aby była możliwość organizacji opieki nad dziećmi przez rodziców, zamknięcie miejskich placówek oświatowych nastąpi od poniedziałku. Miejskie instytucje kultury będą zamknięte od dnia jutrzejszego.

Prezydent podjął także decyzję o zamknięciu od jutra miejskich obiektów sportowych, hali i basenu. Są to trudne i niepopularne decyzje, jednak w obliczu bagatelizowanego często w innych krajach zagrożenia, bardzo potrzebne.

Prezydent zwraca się z apelem do mieszkańców o rozważne wybieranie miejsc w których zamierzają przebywać w najbliższym czasie. Tylko wspólna profilaktyka może uchronić nas przed negatywnymi skutkami epidemii. Starajmy się dbać o siebie wzajemnie i nie narażać na jeszcze większe niebezpieczeństwo.


 


Kalendarium

6 marca Prezydent Miasta zwołał spotkanie sztabu kryzysowego podczas którego przedstawiono aktualny stan zagrożenia i aspekty prawne z nim związane oraz wszystkie środki profilaktyczne i zalecenia, które może zastosować miasto w walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Pierwszą decyzją było odwołanie XIX Konkursu Tańców Polskich "O Pierścień Księżnej Izabeli", który odbyć się miał w dniach 14-15 marca.

Prezydent skierował ponadto listy do organizatorów wydarzeń w naszym mieście z apelem o zachowanie najwyższych standardów bezpieczeństwa, higieny i profilaktyki, ograniczenia publiczności, a w przypadku wydarzeń bardzo dużych – o ich przeniesienie lub odwołanie.

9 marca Prezydent uczestniczył w spotkaniu z samorządowcami, które z inicjatywy wojewody lubelskiego Lecha Sprawki odbyło się w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie. Podczas spotkania poruszane były tematy działań rządu w związku z pojawieniem się koronawirusa i reagowania na przypadki wystąpienia zachorowań na Lubelszczyźnie. Tematem rozmów była ponadto specustawa ws. szczególnych rozwiązań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Wojewoda apelował o rozważne podejmowanie decyzji dotyczących organizacji imprez masowych. W podobnym tonie 10 marca wypowiadał się Premier RP podczas swojej konferencji. Wojewoda zaapelował o wstrzymanie się od uczestnictwa w imprezach masowych i unikanie dużych skupisk ludzi.


 


Koronawirus: najważniejsze informacje


 

+ 14 głosów: 16 (88%) 2 -
Udostępnij na Google+