Obchody rocznicy napaści ZSRR na Polskę - Oficjalny Portal Urzędu Miasta Puławy

Urząd Miasta Puławy, ul. Lubelska 5, 24-100 Puławy, tel. 81 458 60 01, um@um.pulawy.pl   Biuletyn informacji publiczej Urzędu Miasta Puławy

Obchody rocznicy napaści ZSRR na Polskę

data aktualizacji: miesiąc temu 18.09.2020, odsłon: 100, ~UM Puławy

17 września obchodziliśmy 81. rocznicę napaści Związku Sowieckiego na Polskę. Puławskie Towarzystwo Tradycji Narodowych zorganizowało obchody, które w tym roku ze względu na pandemię oraz remont włostowickiej świątyni, miały bardziej kameralny charakter. O 18:00 odbyła się Msza, po której pod pomnikiem Poległych i pomordowanych na Wschodzie, każdy na swój sposób oddał hołd tym, którzy życie swe oddali za niepodległą Ojczyznę.Tego samego dnia w NoveKino Sybilla Puławy odbyła się premierafilmu „Mroki Czarnego Lasu”. To fabularyzowany dokument, ukazujący wstrząsającą historię hitlerowskiej zbrodni w Stanisławowie z sierpnia 1941 r. Aresztowania i egzekucje ok. 250 przedstawicieli polskiej inteligencji były częścią niemieckiego planu Intelligenzaktion, który zakładał całkowitą eliminację elity intelektualnej w Polsce.

Prawie rok temu w Puławach kręcone były sceny do filmu "Mroki czarnego lasu". Film opowiada historii wymordowania profesorów i nauczycieli Lwowa i Stanisławowa w roku 1941 przez Niemców. Podczas nagrywania zostały wykorzystane lokalizacje z naszego miasta: budynek Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz dziedziniec Pałacu Marynki.

Reżyserem i scenarzystą filmu jest Wacław Kujbida, a wyprodukowała go TV Niezależna Polonia Ltd. z Kanady. Produkcja jest współfinansowana przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej, w ramach programu opieki nad Polonią i Polakami za granicą 2019, za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.


+ 2 głosów: 2 (100%) 0 -
Udostępnij na Google+