Pętle indukcyjne dla osób słabosłyszących - Oficjalny Portal Urzędu Miasta Puławy

Urząd Miasta Puławy, ul. Lubelska 5, 24-100 Puławy, tel. 81 458 60 01, um@um.pulawy.pl   Biuletyn informacji publiczej Urzędu Miasta Puławy

Pętle indukcyjne dla osób słabosłyszących

data aktualizacji: 12 miesięcy temu 7.12.2020, odsłon: 866, ~UM Puławy

25 listopada br. w budynku Urzędu Miasta Puławy oraz w budynku Urzędu Stanu Cywilnego, Polska Fundacja Osób Słabosłyszących zainstalowała do obsługi słabosłyszących mieszkańców naszego Miasta pętle indukcyjne stanowiskowe. Łącznie zainstalowano 5 kompletów pętli w następujących miejscach: Kancelaria Ogólna–pokój nr 1, kasa Urzędu Miasta Puławy, Wydział Spraw Obywatelskich, Urząd Stanu Cywilnego (ul. Piłsudskiego 83), oraz w sali obsługi interesanta budynku urzędu.

Pętle indukcyjne montowane w przestrzeni publicznej to przewód, którego dwa końce podłączone są do wzmacniacza, do którego z kolei podłączone jest źródło dźwięku (np. mikrofon). Pętla indukcyjna wytwarza pole magnetyczne odbierane przez cewkę indukcyjną, która jest elementem aparatu słuchowego lub implantu słuchowego. Pole elektromagnetyczne odbierane przez cewkę jest następnie przekształcane na dźwięk. Zdecydowana większość aparatów słuchowych oraz implantów słuchowych posiada możliwość odbioru sygnału z pętli indukcyjnej.

Aby skorzystać z pętli indukcyjnej, wystarczy przełączyć aparat lub implant w tryb cewki. W starszych aparatach słuchowych funkcja współpracy z pętlą indukcyjną jest oznaczona literką T (M-mikrofon, O-wyłączony). W nowszych aparatach trzeba wybrać odpowiedni program. Jest bardzo ważne, aby protetyk słuchu, u którego kupujemy aparat słuchowy aktywował  funkcję cewki indukcyjnej, i aby ją odpowiednio skonfigurował.

Pętla indukcyjna pozwala użytkownikowi aparatu słyszeć wyraźny dźwięk, bez szmerów i hałasu, eliminuje pogłos, zapewnia wysoką jakość dźwięku ale nie przywraca naturalnej zdolności słyszenia. Badania wskazują, że zrozumiałość mowy dzięki pętli może wzrosnąć o 70-100%.

Zainstalowany w naszym Urzędzie system wspomagający słyszenie i rozumienie mowy pozwoli potrzebującym mieszkańcom naszego Miasta na swobodne korzystanie z oferowanych usług. Dążymy do tego, aby każda osoba niesłysząca lub słabosłysząca mogła samodzielnie i swobodnie załatwiać swoje ważne sprawy.

Warto również zaznaczyć, że pętle zainstalowane w naszych budynkach są zgodne z wymaganiami normy PN EN 60118-4:2007 co potwierdza certyfikat poświadczający prawidłowe działanie pętli w przestrzeni publicznej zgodnie ze standardami European Federation od Hard of Hearing People, a Polska Fundacja Osób Słabosłyszących jest jedyną Fundacją w Polsce, która wydaje taki dokument.

Europejska Federacja Osób Słabosłyszących (EFHOH) uważa, że pętle indukcyjne przynoszą najwięcej korzyści spośród wszystkich systemów wspomagania słuchu.

Urząd Miasta Puławy oraz Urząd Stanu Cywilnego zostały umieszczone przez Polską Fundację Osób Słabosłyszących na mapie przyjaznych miejsc, co jest dla nas uhonorowaniem naszej pracy na rzecz dostępności.

Jak poznasz, że w danym miejscu można skorzystać z pętli indukcyjnej. Po tym znaku:     

Ten symbol oznacza, że w danym budynku, na danym stanowisku  w przestrzeni publicznej zainstalowano pętlę indukcyjną, skontrolowaną i certyfikowaną przez PFOS. Takie znaki zostały umieszczone również na budynku UM Puławy oraz Urzędu Stanu Cywilnego w Puławach.

Zapamiętaj ten znak!

Więcej informacji na temat PFOS, zakresu działania oraz oferowanych usług można przeczytać klikając w poniższy link:

Polska Fundacja Osób Słabosłyszących (pfos.org.pl)

Można też odwiedzić i zalajkować profil Fundacji na facebooku:

https://www.facebook.com/PolskaFundacjaOsobSlaboslyszacych


Zdjęcie stanowiska z pętlą indukcyjną

+ 10 głosów: 10 (100%) 0 -
Udostępnij na Google+