Polsko-litewski projekt papieski - Oficjalny Portal Urzędu Miasta Puławy

Urząd Miasta Puławy, ul. Lubelska 5, 24-100 Puławy, tel. 81 458 60 01, um@um.pulawy.pl   Biuletyn informacji publiczej Urzędu Miasta Puławy

Polsko-litewski projekt papieski

data aktualizacji: 14 dni temu 12.11.2020, odsłon: 101, ~UM Puławy

Rok 2020 jest dla Polaków rokiem szczególnym – zawiera w sobie bowiem dwie wyjątkowe daty w historii Polski: 15. rocznicę śmierci i 100. rocznicę urodzin Wielkiego Człowieka – Papieża Jana Pawła II. Życie Karola Wojtyły - profesora z Lublina, biskupa Krakowa i Rzymu pełne było Boga, ale także człowieka. Pielgrzymował do wielu zakątków świata, nie zapomniał jednak o swojej Ojczyźnie. A dla Litwinów? Rok 2020 to również Rok św. Jana Pawła II, ustanowiony uroczyście przez litewski parlament. Jan Paweł II był pierwszym papieżem w historii, który pielgrzymował na Litwę (1993).

W związku z tak ważnymi datami, w dniach 6 - 11 października br. w Szkole Podstawowej nr 11 w Puławach realizowany był projekt wymiany polsko-litewskiej. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną, projekt był realizowany zdalnie: grupa litewska realizowała swoje zadania na Litwie, a grupa polska w Polsce. Tematem projektu "Śladami Jana Pawła II- apostoła polskiej i litewskiej niepodległości" było życie Jana Pawła II i Jego wpływ na historię i postawy moralne Polaków i Litwinów. W ramach realizacji programu, 10-osobowa grupa uczniów naszej szkoły miała okazję doskonalić swoje talenty (teatralne, artystyczne, muzyczne, plastyczne, językowe, informatyczne) i poznać rolę Jana Pawła II we współczesnej historii Polski.

Podczas projektu, za pośrednictwem platformy ZOOM wzajemnie poznawaliśmy się z uczniami Litwy. Poznawaliśmy swoje zainteresowania, rodziny, miejsce zamieszkania, ojczyznę.

Dzięki lekcjom na żywo pokazaliśmy naszym kolegom i koleżankom z Litwy piękno naszego regionu. W puławskim parku poznali historię rodu Czartoryskich i podziwiali malownicze krajobrazy. Innym razem podczas przejażdżki ekobusikiem pokazaliśmy naszą perłę regionu – Kazimierz Dolny niezwykle bogaty z atrakcyjne szlaki turystyczne oraz życie kulturalne. W Lublinie litewscy koledzy „zwiedzili” Zamek Królewski, kaplicę Świętej Trójcy, starówkę i pokoik w klasztorze sióstr Urszulanek, gdzie zwykle zatrzymywał się Jan Paweł II. My natomiast odbyliśmy wirtualną wycieczkę do Birzai i okolic, poznawaliśmy litewskie tradycje i obyczaje.

Podczas trwania projektu w naszej szkole prezentowana była wystawa „Karol Wojtyła. Narodziny.” Na 10 bogato ilustrowanych planszach ukazane było całe życie Jan Pawła II.

Na pamiątkę projektu własnoręcznie na koszulkach wykonaliśmy portret Jana Pawła II i namalowaliśmy piękne ikony.

Podsumowanie projektu odbyło się w kościele p.w. Świętej Rodziny na Górnej Niwie. Zaangażowani w projekt uczniowie wystawili tam nowatorskie przedstawienie o życiu Jana Pawła II. Uroczystość uświetniły występy innych uczniów naszej szkoły – laureatów miejskiego konkursu Pieśni i Piosenki Religijnej „Śpiewajmy Ojcu Świętemu”. Na telebimach wyświetlone były filmiki przygotowane przez naszych litewskich kolegów oraz zdjęcia i prezentacje wspólnych działań projektowych.

Projekt pozostawił wspaniałe wspomnienia. Wierzymy, że następnym razem będziemy mogli spotkać się osobiście z koleżankami i kolegami z Birzai Ausra School.

 

Organizator projektu

v-ce dyrektor SP 11 p. Beata Kryczka-Tarka

 

Logotyp polsko - litewskiego funduszu wymiany młodzieży. Dwie postaci trzymające most.

+ 0 głosów: 1 (0%) 1 -
Udostępnij na Google+