Setna rocznica urodzin Świętego Jana Pawła II - Oficjalny Portal Urzędu Miasta Puławy

Urząd Miasta Puławy, ul. Lubelska 5, 24-100 Puławy, tel. 81 458 60 01, um@um.pulawy.pl   Biuletyn informacji publiczej Urzędu Miasta Puławy

Setna rocznica urodzin Świętego Jana Pawła II

data aktualizacji: 19 dni temu 15.05.2020, odsłon: 147, ~UM Puławy

18 maja 1920 roku w Wadowicach urodził się Święty Jan Paweł II. Z okazji setnej rocznicy urodzin Papieża Polaka w Puławach zostały zaplanowane wydarzenia, które częściowo musiały zostać odwołane ze względu na panującą sytuację epidemiczną w kraju.


Koncert ku czci Jana Pawła II w setną rocznicę urodzin organizowany przez Parafię Katolicką pw. Miłosierdzia Bożego w Puławach miał się odbyć w okolicy Świąt Wielkanocy - jego realizacja została przesunięta (sierpień-listopad). O terminie wykonania koncertu będziemy Państwa informować na bieżąco.


Wystawa „Karol Wojtyła. Narodziny” przygotowanej przez Centrum Myśli Jana Pawła II z okazji przypadającej 18 maja 2020 roku setnej rocznicy urodzin Papieża Polaka prezentowana będzie w plenerze na terenie Biblioteki Miejskiej w Puławach przy ul. Głębokiej 7A od 18 maja do końca czerwca 2020 roku.

Ekspozycja składa się z 10 plansz i zabiera w podróż po przełomowych momentach życia Papieża Jana Pawła II, a jej celem jest przypomnienie postaci, która wpłynęła na bieg historii, pokazanie korzeni Jana Pawła II oraz bogactwa jego życia, osobowości i myślenia. Poprzez wystawę widz uczestniczy w narodzinach małego Lolka; poznaje dorosłego Karola z czasu studiów, okupacji i pracy fizycznej w zakładach Solvay; z bliska obserwuje powołanie kapłańskie, biskupstwo i obchody Milenium Chrztu Polski; wybiera się z biskupem Wojtyłą na wyprawy kajakowe z młodzieżą. Śledząc kolejne segmenty wystawy, wita nowego papieża na balkonie Bazyliki św. Piotra, przygląda się jego działalności w czasie pontyfikatu, w końcu towarzyszy mu w chorobie i ostatnich chwilach.

Wystawę można oglądać w dniach i godzinach pracy Biblioteki.


18 maja w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej o godzinie 18:00 odbędzie się msza święta. Z okazji 100-lecia urodzin Świętego Jana Pawła II za jego wstawiennictwo msza dziękczynna w intencji Mieszkańców Puław.

W kościele pw. Matki Bożej Różańcowej na czas trwania epidemii koronawirusa może jednorazowo przebywać ok. 100 osób, nie licząc wiernych, którzy zgromadzą się na zewnątrz, tam nie obowiązuje żaden limit, tylko odległość 1,5 metra  osoby od osoby. Na zewnątrz są przygotowane ławki, jeżeli by ktoś miał obawy z wejściem do kościoła.  Osoby będące w kościele czy poza nim muszą mieć założone  maski zakrywające usta i nos. 


Biuro Niepodległa w poniedziałek 18 maja zaprasza do obejrzenia wyjątkowego koncertu z okazji setnej rocznicy urodzin Świętego Jana Pawła II. Widowisko muzyczne przygotowane z udziałem znanych polskich artystów będzie można zobaczyć na stornie internetowej, kanale na platformie Youtube, w telewizji na antenie TVP1, a także wysłuchać w radiowej Jedynce.

„Koncert jest największym przedsięwzięciem realizowanym przez nas podczas obchodów setnych urodzin Ojca Świętego. Zapraszamy na widowisko, które przybliży najważniejsze przesłania pontyfikatu Świętego Jana Pawła II. Kolejne części koncertu przypomną nam wyzwania, które postawił przed nami Papież Polak i wskazówki, którymi możemy się kierować w życiu” – opowiada Jan Kowalski, dyrektor Biura Programu „Niepodległa”. „Nagranie zarejestrowaliśmy we współpracy z Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie i przy wsparciu Archidiecezji Krakowskiej. Dzięki temu mogliśmy przygotować wyjątkowe widowisko, które na długo zapadnie w pamięci widzów” – zachęca Jan Kowalski.

Podczas koncertu, który rozpocznie się o godzinie 18 zabrzmią takie utwory jak: „Święty Boże”, „Osiem błogosławieństw”, „Barka”, „Kto się w opiekę odda Panu swemu”, „Gdyby Wiara Twa”, „Jezus Najwyższe imię”, „W krzyżu cierpienie”, „Bądź przy mnie”, „Doskonały Przegrany”, „WirujuHospody”, „Nowa Wieża Babel”, „Wszystka moja nadzieja”, „Ty wiesz najlepiej”, „Jak rozpoznam cię”, „Psalm 23”, „Modlitwa o pokój”, „Nasi nieśmiertelni”, „Przemija życie”, „Pan jest mocą swojego ludu” oraz medley z polskich Hymnów Światowych Dni Młodzieży. Poszczególne utwory przeplatane będą archiwalnymi materiałami wideo z wypowiedziami Świętego Jana Pawła II, zarejestrowanymi podczas jego pielgrzymek do Polski. Finałem widowiska będzie procesja księży z Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie i przejście do wieży Sanktuarium, skąd usłyszymy błogosławieństwo na cztery strony świata.

W wydarzeniu wezmą udział: Kamil Bednarek, Beata Bednarz, Stanisława Celińska, Krzysztof Cugowski, Katarzyna Gacek-Duda, Edyta Golec, Łukasz Golec, Paweł Golec, Sebastian Karpiel-Bułecka, Angelika Korszyńska-Górny, Andrzej Lampert, Natalia Nykiel,  Krystyna Prońko, Janusz Prusinowski, Skubas, laureatki The Voice Kids – Natalia Kawalec, Hanna Sztachańska i Roksana Węgiel oraz Siostra Janina Anna Kaczmarzyk Służebniczka NMP NP, o. Tomasz Jarosz CSsR, o. Rafał Kobyliński SJ. Wystąpią również zespoły DagaDana, Schola Braci Dominikanów z Krakowa oraz siostry ze zgromadzenia „Comunicadoras Eucarísticas del Padre Celestíal”, sekcja Marcina Pospieszalskiego, zespół śpiewaków miasta Katowice „Camerata Silesia” pod dyrekcją Anny Szostak i ICON Orkiestra. Wydarzenie poprowadzi aktor Maciej Musiał. Za scenariusz i realizację koncertu odpowiada Halina Przebinda. Kierownikiem muzycznym koncertu jest Marcin Pospieszalski – polski kompozytor aranżer, producent muzyczny, twórca muzyki filmowej, multiinstrumentalista.

ŹRÓDŁO: https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/santo-subito-prorok-naszych-czasow-juz-w-poniedzialek-wyjatkowy-koncert/


+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
Udostępnij na Google+