Wernisaż wystawy „Z jednej gliny” - Oficjalny Portal Urzędu Miasta Puławy

Urząd Miasta Puławy, ul. Lubelska 5, 24-100 Puławy, tel. 81 458 60 01, um@um.pulawy.pl   Biuletyn informacji publiczej Urzędu Miasta Puławy

Wernisaż wystawy „Z jednej gliny”

data aktualizacji: ponad rok temu 14.11.2017, odsłon: 709, ~Łukasz Kołodziej

Centralna Biblioteka Rolnicza Oddział w Puławach zaprasza 17 listopada o godzinie 17:00 na wernisaż wystawy „Z jednej gliny” poświęconej osobie Marii Kapturkiewicz - Szewczyk.

O czym jest niniejsza wystawa? O ceramice? W jakimś sensie tak. Choć nie tylko – wyjaśniają artyści ceramicy – Wojciech Kapica i Wojciech Kostecki. Ta wystawa chce opowiedzieć o procesie tworzenia. Długim, żmudnym, realizowanym w ciszy pracowni, nie zawsze zakończonym sukcesem. A etap ten nie jest dostępny dla odbiorcy. Szanowny widzu prezentujemy Ci efekt wielu złożonych etapów dojścia do finalnego jednostkowego artefaktu – dodają.

O czym jest ta wystawa? O fascynacji tworzywem i racjonalnością ukrytą w glinie i jej obróbce. Ta wystawa to świadectwo fascynacji żywiołami – wodą, ogniem, powietrzem, ziemią. Ale także o drodze, którą kiedyś szła p. Maria, o drodze na której Ją spotkaliśmy i o drodze, którą dzięki niej teraz, jako twórcy idziemy – nie kryją wzruszenia i wdzięczności.


Więc dlaczego ta wystawa? Ta wystawa poświęcona jest naszej Nauczycielce, Pani Marii Kapturkiewicz – Szewczyk. Zawdzięczamy Jej edukację artystyczną i formację intelektualną. Byliśmy jak glina w Jej rękach, Ona nas formowała a czas i życie wypala. Ta wystawa to nasz ceramiczny hołd dla Niej. Pani Mario, dziękujemy!

Wolą mieszkańców i uchwałą Rady Miasta Puławy imię Pani Marii Kapturkiewicz – Szewczyk nosi jedno z puławskich rond - pomiędzy ulicami Ceglaną i  Zabłockiego.       

                                         

Słowo o autorach:

Maria Kapturkiewicz – Szewczyk 29. 11. 1931 – 17. 03. 2013. Z Puławami związana była od 1955 roku. Kamieniarka, rzeźbiarka, malarka, ceramiczka. Nauczycielka „rzemiosła” artystycznego nie zliczonych rzesz młodzieży puławskiej. Animatorka życia artystycznego, kulturalnego, historycznego, społecznikowskiego, turystycznego i politycznego Puław. Stworzyła wraz z mężem Bogdanem niezależny Salon Puławski – Zachtę – miejsce spotkań opozycji niepodległościowej. Autorka wielu realizacji memoratywnych na terenie Puław i gminy Puławy (min. tablice poświęcone Krystynie Krahelskiej, Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu, Eugeniuszowi Kwiatkowskiemu, pomnik poświęcony ofiarom II WŚ na cmentarzu w Gołębiu) i obrazów symbolicznych i religijnych (min. M. B. Nieustającej Pomocy – ołtarz główny kościoła p.w. M.B. Różańcowej). Prekursorka NGO, w latach 60 –tych zakładała grupy podwórkowe  dla dzieci i młodzieży. Inicjatorka powstania Puławskiego Obserwatorium Astronomicznego. Działaczka opozycji solidarnościowej, podziemna drukarka, kolporterka pism drugoobiegowych. To tylko drobny ułamek tego czym pani Maria się zajmowała.

Wojciech Kapica rocznik 1969. Na zajęcia prowadzone przez p. Marię trafił w połowie lat 70 tych. Ukończył Technikum Przemysłu Drzewnego w Janowie Lubelskim. W szkole rozpoczął profesjonalną naukę rzeźby w drewnie. Wykonał cykl herbów miast Polski. Uprawia fotografię, malarstwo akwarelowe, rzeźbę i płaskorzeźbę w drewnie, ceramikę. Utrwala ulotne chwile i ulotnych gości kębelskiego parku. Od czterech lat realizuje Ceramiczny Atlas Ptaków. Związany z Zachtą.

Wojciech Kostecki rocznik 1974. Pod skrzydła p. Marii trafił na początku lat 90 –tych. Ceramiką zajmuję się od 4 lat. Uprawia malarstwo olejne, temperowe. Tworzy biżuterię w technice fold formingu. Dłutami kamieniarskimi odziedziczonymi po p. Marii realizował prace kamieniarskie na cmentarzach polskich na Wołyniu. Ostatni opiekun Zachty.

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
Udostępnij na Google+