Wydarzenia Stanu Wojennego: odsłonięcie pomnika - Oficjalny Portal Urzędu Miasta Puławy

Urząd Miasta Puławy, ul. Lubelska 5, 24-100 Puławy, tel. 81 458 60 01, um@um.pulawy.pl   Biuletyn informacji publiczej Urzędu Miasta Puławy

Wydarzenia Stanu Wojennego: odsłonięcie pomnika

data aktualizacji: 6 miesięcy temu 10.12.2018, odsłon: 342, ~Łukasz Kołodziej
Data i miejce wydarzenia

16.12.2018

Kościół pw. św. Brata Alberta, przedpole przy Grupie Azoty Puławy S.A.


Komisja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność Grupa Azoty Puławy S.A., Rada Oddziału Ziemi Puławskiej oraz Solidarni Ziemi Puławskiej zapraszają wszystkich mieszkańców naszego miasta 16 grudnia 2018 roku na uroczyste odsłonięcie pomnika, upamiętniającego wydarzenia Stanu Wojennego w Zakładach Azotowych Puławy. Uroczystości rozpoczną się mszą w kościele pw. św. Brata Alberta o godz. 12.00. Mszę celebrował będzie Arcybiskup metropolita Lubelski Ks. Stanisław Budzik. Po niej, na przedpolu przy Grupie Azoty Puławy S.A., odbędzie się historyczne odsłonięcie pomnika.Wkrótce w pobliżu siedziby Grupy Azoty PUŁAWY stanie nowy krzyż upamiętniający walkę pracowników Spółki, którzy pod sztandarami NSZZ „Solidarność” domagali się swobód obywatelskich, godności pracowniczej i demokratyzacji życia społeczno-politycznego. Będzie on nawiązywał do wcześniejszych krzyży, jakie towarzyszyły pracownikom puławskich Zakładów przez kilka minionych dekad.

Pierwszy krzyż zawisł na bramie głównej Zakładów 17 grudnia 1981 r. w rocznicę grudniowej masakry na Wybrzeżu w 1970 roku. Późnym popołudniem kilkudziesięcioosobowa grupa pracowników, strajkujących przeciw wprowadzeniu 13 grudnia Stanu Wojennego zaniosła wykonany wcześniej własnymi siłami krzyż i przytwierdziła go do Bramy nr 1. Odśpiewano wówczas pieśń „Boże coś Polskę”. Dwa dni później strajk w puławskich Zakładach został stłumiony siłowo przez wojsko i milicję. Krzyż wisiał na bramie prawie dwa tygodnie. Pracownicy składali pod nim kwiaty, palili znicze i modlili się. 30 grudnia został zdjęty pod naciskiem ówczesnych władz. Grupa pracowników Amoniaku I przeniosła krzyż do kościoła p.w. Wniebowzięcia NMP w Puławach. W następnych latach krzyż ten był noszony przez członków „Solidarności” podczas uroczystości kościelnych. Wykonano do niego specjalne nosidło i tabliczkę z informacją o jego pochodzeniu.

Wiosną 1990 roku, już w całkiem nowych czasach, w ówczesnych Zakładzie Mechanicznym Zakładów wykonano nowy, stalowy krzyż i ustawiono go na rozjeździe dróg prowadzących do bramy nr 1 i bramy nr 2. Krzyż ten był wyrazem dziękczynienia za zwycięstwo „Solidarności” i jednocześnie pomnikiem ofiary historycznego czynu pracowników poniesionej w okresie solidarnościowego zrywu z początku lat 80. Inicjatorem wzniesienia tego krzyża był wiceprzewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego – Jerzy Saniewski. Współautorami i promotorami przedsięwzięcia byli: Stanisław Bajew, Henryk Sztaba, Stefan Śliwczyński i ówczesny przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Leszek Sulima. Krzyż został poświęcony 2 czerwca 1990 roku przez biskupa lubelskiego Bolesława Pylaka.

+ 3 głosów: 3 (100%) 0 -
Udostępnij na Google+