XV Festiwal Książki w Puławach:program - Oficjalny Portal Urzędu Miasta Puławy

Urząd Miasta Puławy, ul. Lubelska 5, 24-100 Puławy, tel. 81 458 60 01, um@um.pulawy.pl   Biuletyn informacji publiczej Urzędu Miasta Puławy

XV Festiwal Książki w Puławach:program

data aktualizacji: 9 miesięcy temu 23.04.2018, odsłon: 1373, ~Łukasz Kołodziej

Biblioteka Miejska w Puławach zaprasza od 23 do 27 kwietnia na XV Festiwal Książki. Prezentujemy pierwsze propozycje spotkań. Zaproszenia na koncert otwarcia dostępne będą w siedzibie biblioteki.
Słyną z fenomenalnych koncertów, których zagrali już ponad siedemset! Twórcy bestsellerowego albumu Projekt Grechuta (z odważnymi aranżacjami piosenek Mistrza), autorzy przebojów Niebezpiecznie piękny świt, Nic nie pachnie jak Ty (duet z Renatą Przemyk), ale przede wszystkim zespół, który na żywo potrafi zaczarować, wzruszyć i rozbawić publiczność do łez.

Ich koncerty są unikalnym połączeniem liryki i elementów kabaretowych z dużą dawką autoironii. Mimo rzadkiej obecności zespołu w mediach, bilety na występy Plateau często wyprzedają się w całości. Zespół bawi się muzyką, używając nie tylko gitar, lecz także... piły do drewna, butelki czy cymbałek.

Występowali zarówno na otwarciu Przystanku Woodstock (dla półmilionowej publiczności), jak i w Filharmonii Narodowej, Teatrze Roma, łódzkiej Atlas Arenie i legendarnej Piwnicy Pod Baranami. Mają na koncie pięć płyt i współpracę z takimi artystami jak: Martyna Jakubowicz, Renata Przemyk, Wojciech Waglewski, Adam Nowak (Raz Dwa Trzy), Lech Janerka.

Tym razem wystąpią z własnymi i niepowtarzalnymi wersjami utworów Leonarda Cohena (w nowych tłumaczeniach), Marka Grechuty (którego utwory zamieścili na swojej płycie Projekt Grechuta) oraz Marka Jackowskiego (założyciela legendarnego Maanamu, który występował z Plateau przez ostatnie 2,5 roku swojego życia).

Skład zespołu:
Michał Szulim – wokal, teksty, gitara,
Karol Kowalczyk – gitary,
Marcin Lizak – bas, gitara, akordeon.Warsztaty poprowadzą Magdalena Bogdańska-Maciak i Artur Maciak.

Magdalena Bogdańska-Maciak - polonistka i dziennikarka. Od kilkunastu lat tworzy czasopisma edukacyjne dla dzieci i młodzieży ("Kumpel", "Victor Junior", "Victor", "Cogito"). Redaktor naczelna dwutygodnika "Victor", autorka scenariuszy, komiksów, koordynatorka projektów edukacyjnych, prowadząca warsztaty dziennikarskie i czytelnicze.

Artur Maciak - dziennikarz, redaktor współtworzący ogólnopolskie czasopisma edukacyjne "Victor Junior", "Victor", "Cogito". Autor kilkudziesięciu książek edukacyjnych dla dzieci i młodzieży (leksykonów i poradników, m.in. o muzyce współczesnej i filozofii dla dzieci), dyplomowany animator kultury.


Małgorzata Strękowska-Zaremba - pisarka, dziennikarka autorka podręczników, opowiadań oraz książek dla dzieci i młodzieży, recenzentka "Nowych Książek". Laureatka wielu prestiżowych nagród i wyróżnień. Pisanie dla dzieci rozpoczęła od publikacji w "Misiu" - to wtedy powstały jej bajki o smoku który ma gadający ogon. Stworzyła wiele opowieści edukacyjnych, satyrycznych, detektywistycznych, przygodowych i historycznych, a także wiele wierszy, zagadek i czytanek do podręczników dla klas 0-V. Jej książka "Dom nie z tej ziemi" otrzymała tytuł Najlepszej Książki Dziecięcej 2017 r. w plebiscycie Empiku Przecinek i Kropka.


Michał Szulim - dziennikarz, doświadczony podróżnik, autor bloga o podróżach www. MiejsceZaMiejscem.blog.pl, twórca cotygodniowej audycji na antenie Radia dla Ciebie. Lider i założyciel zespołu Plateau. Twórca tekstów, kompozytor współpracujący także z innymi artystami. Jego debiutancka książka "MIEJSCE ZA MIEJSCEM podróże małe i duże" to efekt podróży po całej Europie, Azji Południowo-Wschodniej, Madagaskarze, Afryce i Ameryce Północnej, Karaibach i Bliskim Wschodzie. Autor w formie felietonów, napisanych z dużym poczuciem humoru, zaprasza czytelników do miejsc, które na długo zapamiętają.

"Poprowadzę moich gości w nieznane i fascynujące miejsca - z dala od utartych szlaków turystycznych. Unikam biur podróży i luksusowych hoteli, zamiast tego jeżdżę lokalnymi środkami transportu, śpię u mieszkańców danego kraju, dużo rozmawiam z ludźmi, poznaję zwyczaje, kuchnię i atmosferę miejsc... żeby je potem Państwu przekazać." (M. Szulim).Małgorzata Karolina Piekarska - pisarka, felietonistka, dziennikarka prasowa i telewizyjna. Autorka powieści dla młodzieży "Klasa pani Czajki", "LO-teria", "Tropiciele", "Dzika", a także książek dla dorosłych "Czucie i Wiara, czyli warszawskie duchy", "Kurs dziennikarstwa dla samouków". Pisała m.in. do "Twojego Stylu", "Expresu Wieczornego", "Sztandaru Młodych", "Victora-gimnazjalisty". Od początku istnienia "Cogito" przez 12 lat publikowała w nim artykuły, reportaże i wywiady. Na łamach tego dwutygodnika ukazywały się felietony "Wzrockowisko", które przyniosły autorce poczytność wśród młodego pokolenia.


Renata Piątkowska - pisarka, autorka książek dla dzieci. Napisała m.in. "Opowiadania z piaskownicy", "Nie ma nudnych dni", "Z przysłowiami za pan brat" czy "Przygoda ma kolor niebieski". Jej książka "Wieloryb" otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, a "Na wszystko jest sposób" i "Hebanowe serce" zostały nagrodzone w konkursie im. Astrid Lindgren. Książka "Wszystkie moje mamy" zdobyła I nagrodę w konkursie Przecinek i Kropka. Jej książki są na Złotej Liście Fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom. Za całokształt twórczości pisarka otrzymała Nagrodę im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz.


Marzena Filipczak - dziennikarka, redaktorka, globtroterka, "specjalistka od kobiecych podróży w pojedynkę". Samotnie zjeździła większą część Azji Południowej (Indie, Malezję z Borneo, Tajlandię, Wietnam i Kambodżę). Odwiedziła również Armenię, Gruzję, Osetię Północną, Kałmucję, Uzbekistan i Kirgistan. Jest autorką książek: "Jadę sobie. Azja. Przewodnik dla podróżujących kobiet", "Między światami", "Rozważnie i romantycznie. Poradnik dla podróżujących kobiet (oraz ich mężczyzn, żeby nie bali się ich wypuścić z domu)" i "Lecę dalej. Tanie podniebne podróże". W tej ostatniej opisuje dwanaście wycieczek, na które wybrała się dzięki promocjom oferowanym przez linie lotnicze, najtańszy bilet kosztował ją... cztery grosze!

"Między światami: od Kurdystanu po Turkmenistan" albo "Porwanie w Turkmenistanie" – opowieść z podróży przez krainy, w których kobieta w pojedynkę praktycznie nie istnieje: Armenię i Górski Karabach, Osetię Północną i buddyjską Kałmucję, środkowoazjatyckie Kazachstan, Uzbekistan, Kirgistan i izolowany od świata Turkmenistan oraz Iran i Kurdystan (nawet ten w granicach Iraku). Wiele z tych miejsc jest uznawanych za niebezpieczne albo nieprzyjazne kobiecie. Paradoksalnie nigdzie indziej na świecie nad samotną podróżniczką nie rozciąga się tak wielka opieka ze strony miejscowych. Niemal wszyscy czują się w obowiązku, by się o nią troszczyć. Będzie m.in. o uzbeckim weselu, pieniądzach, które nosi się w reklamówkach, uroczystym posiłku w pierwszy dzień ramadanu, gościnie u turkmeńskich przemytników i irańskich rodzin, Ormiance która oddaje gościowi własne łóżko i Kazaszce dającej – po jednym dniu znajomości - na pożegnanie złoty pierścień, by o niej przypominał.


Anna Brzezińska - ceniona pisarka i historyczka, absolwentka Instytutu Historii KUL oraz absolwentka i doktorantka mediewistyki Central European University w Budapeszcie. Trzykrotna laureatka Nagrody im. Janusza A. Zajdla, prestiżowego polskiego wyróżnienia w dziedzinie fantastyki, autorka powieści i opowiadań, współpracowniczka "Polityki" i felietonistka "Wysokich Obcasów Extra". Znana głównie jako autorka cyklu powieści o zbóju Twardokęsku oraz opowiadań o Babuni Jagódce. Ostatnio wydała "Córki Wawelu. Opowieść o jagiellońskich królewnach". Jej bohaterkami są nie tylko uprzywilejowane córki króla Zygmunta I Starego, lecz także bękarcice, mieszczki, kobiety z plebsu przyjmowane do pracy jako sługi, a traktowane jak niewolnice. "Córki Wawelu" zadziwiają rozmachem i drobiazgowością, jednocześnie pociągają barwną fabułą i plastycznością opisów.


Dawid Ryski - znany także jako Talkseek. Z wykształcenia architekt krajobrazu, z zawodu rysownik, ilustrator, grafik, muzyk z zamiłowania. Autor licznych ilustracji prasowych, plakatów muzycznych, okładek płyt i książek oraz ilustrator książek dla dzieci. Współpracuje m.in. z takimi tytułami jak "Duży Format", "Przekrój", "Gazeta Magnetofonowa", "Wprost" i "Charaktery". Jest jednym z bohaterów książki "Nie ma się o co obrażać. Nowa polska ilustracja" o wyznaczających nowe trendy młodych polskich ilustratorach. Dawid Ryski to wszechstronnie uzdolniony artysta dysponujący unikalnym stylem cechującym się m.in. dwuwymiarowością postaci i humorystycznym wydźwiękiem. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych, przeglądach designu oraz wystawach indywidualnych, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Mieszka i pracuje w Puławach.


Mały Teatr Ilustracji Kamishibai - powstał z oczarowania japońską techniką Kamishibai, mającą swoje korzenie w XII wieku. Jest metodą opowiadania historii, wykorzystującą ilustrowane papierowe plansze umieszczone w drewnianym parawanie. Parawan składa się z drewnianej ramki i dwóch ruchomych okiennic. To właśnie ich otwarcie oznacza rozpoczęcie spektaklu. W skład grupy teatralnej wchodzą dwie osoby - Anna Trzpil-Zagórska, ilustratorka, projektantka graficzna i pedagog oraz Henryk Zagórski, malarz, ilustrator i muzyk. Technika wykorzystywana przez duet skłania do aktywnego uczestnictwa widzów w wydarzeniu i angażuje ich w przebieg fabuły. Mały Teatr w swoim repertuarze posiada baśnie, legendy oraz wiersze polskich autorów. Duet jest także autorem ilustracji prezentowanych podczas spektakli, tworzy oprawę muzyczną oraz organizuje warsztaty Kamishibai.


Justyna Bednarek - autorka książek dla dzieci, ilustratorka, tłumaczka i dziennikarka. Uwielbia rękodzieło, pasjonuje się zielarstwem oraz zbiera ikony. Ukończyła filologię romańską na Uniwersytecie Warszawskim. Przez wiele lat pracowała jako redaktor pism kobiecych oraz tłumaczka języka francuskiego. Jako pisarka dla dzieci zadebiutowała bajkami opowiadającymi o skrzacie Lenku ("Lenek i podróż", "Lenek i gwiazdka" oraz "Lenek i polowanie"). Jej nazwisko rozsławiła popularna seria książek dla dzieci o przygodach skarpetek pt. "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)" oraz "Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite)". Jest autorką detektywistyczno-kulinarnej publikacji "Pięć sprytnych kun" oraz bajek muzycznych "W to mi graj".


Łukasz Dębski - prozaik, scenarzysta autor licznych książek dla dzieci i dorosłych. Debiutował zbiorem "Wiórki, wiewiórki i inne bajki wierszem". Jest zwycięzcą konkursu literackiego ogłoszonego przez "Politykę" pt. "Pisz do Pilcha". Mieszka i pracuje w Krakowie, a w swojej kawiarni na zbiegu ulic Felicjanek i Małej chętnie organizuje spotkania i imprezy literackie. Autor czynnie angażuje się w akcje społeczne, a także działa w fundacji Czas Dzieci, pomagając dzieciom z rodzin uboższych i terenów peryferyjnych w dostępie do kultury i sztuki.


Dariusz Rekosz - autor prozy przygodowo-detektywistycznej dla dzieci i młodzieży oraz komedii i kryminałów dla dorosłych. Animator kultury, twórca scenariuszy, słuchowisk radiowych i felietonista. Honorowy Ambasador Literatury dla Dzieci i Młodzieży kampanii "Mama, Tata &... Myself?". Specjalizuje się w kryminałach, thrillerach i współczesnej sensacji okraszonej dobrym humorem oraz znakomitymi dialogami. Z wykształcenia jest informatykiem. Chcecie się dowiedzieć co to jest alfabet? Jak szyfrować i rozszyfrowywać zwykły tekst? A nawet jak zakodować list do swojej koleżanki? To spotkanie jest dla Was! Prowadzący wyjaśni Wam niemal wszystkie niuanse teorii kodowania, pokaże znane i nieznane hasła, a także zabierze w świat literackich zagadek.

 


Beata Gołaszewska - była żoną litewskiego ambasadora. Doświadczyła przemocy domowej i przeszła piekło, z którego udało się jej uciec. Postanowiła o tym mówić głośno. Dzięki temu powstała powieść oparta na jej losach. Bohaterka spotkania opowie o tym, co ją spotkało. Jednocześnie obali stereotyp, że przemoc domowa dotyczy tylko rodzin biednych czy takich, w których pojawiają się uzależnienia. Książka porusza kilka płaszczyzn tematycznych - przemoc w rodzinie, toksyczne relacje łączące córkę i matkę, macierzyństwo, rolę ojca. "Ambasadorowa" to studium upadku poczucia własnej wartości, uległości prowadzącej do autodestrukcji, nieustannego poczucia winy i budowania w sobie przeświadczenia o byciu kimś gorszym. To historia, którą napisało samo życie, bo zarówno bohaterka jak i jej trudne doświadczenia są autentyczne. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Domeracka, socjolog, doradca, coach.


Przemysław Wechterowicz - autor książek dla najmłodszych, prywatnie wielbiciel surykatek i makowca. Pisze książki dla dzieci, ponieważ uważa, że tylko dzieci umieją właściwie zrozumieć świat. Snuł już historie między innymi o marzeniach ("Wielkie marzenia"), o jamniku ("Anastazy"), o pannie mrówce ("Mrówka wychodzi za mąż"), o trudnych pytaniach ("Czy można dotknąć tęczy?", "Co by było gdyby?", "Jajko czy kura?"), o wesołej krówce ("Lukrecja"), wyjątkowych mamach ("Mama") oraz o tym, jaką moc ma szczery uśmiech ("Uśmiech dla żabki"). Jego książki tłumaczone były na język chiński, francuski, koreański, niemiecki, portugalski i włoski. Dwukrotnie wyróżniony w konkursie literatury dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej, dwukrotnie nominowany do nagrody literackiej polskiej sekcji IBBY. Otrzymał Nagrodę Literacką miasta stołecznego Warszawy za książkę "Proszę mnie przytulić" - pełną humoru, a zarazem wzruszającą opowieść o tym, że jeden mały, ale płynący z głębi serca gest, może zmienić bardzo wiele w życiu każdego z nas.


+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
Udostępnij na Google+