Dostosuj wydruk

Piotr Florian Myślicki - wernisaż wystawy

Piotr Florian Myślicki - wernisaż wystawy

 2 lipca 2021 r. o godz. 18.00 zapraszamy na wernisaż wystawy malarstwa Piotra Floriana Myślickiego do Puławskigo Ośrodka Kultury „Dom Chemika”.

Piotr Florian Myślicki urodził się 6 stycznia 1937 roku. w Paryżu. Jego ojciec, Witold, pracował w ambasadzie polskiej w Paryżu. Matka zaś, z domu Laville, była Francuzką. W Paryżu ukończył średnią szkołę ogólnokształcącą oraz 2-letni rządowy Kurs Doskonalenia Zjednoczenia Architektów Dyplomowanych. Jesienią 1960 roku przyjechał do Polski, aby zobaczyć ojczyznę ojca oraz poznać krewnych. Puławy były ostatnim etapem jego podróży i chociaż nie przewidywał tego, właśnie tutaj pozostał do końca swojego krótkiego życia. Znalazł pracę jako kreślarz w puławskim IUNG-u z Zakładzie Gleboznawstwa i Kartografii.


Oczarowany nadwiślańskim krajobrazem zaczął malować. Ze swoimi sztalugami był obecny wszędzie tam, gdzie znajdował tematy dla swoich obrazów. Nie odstraszał go mróz, ani wiosenne roztopy. Piękno widział w najbardziej prozaicznych rzeczach. Nazywany przez przyjaciół „Canaletto Markuszowskim” uwieczniał targi, ludzi, konie, wozy i stare domki. Malował walące się chałupy pokryte strzechą, wiejskie kobiety otulone chustami, bywalców okolicznych jarmarków. Zwyczajną codzienność nasycał nastrojem. Z wielkim talentem utrwalał na płótnach i arkuszach szkicownika nieistniejący już klimat małych miasteczek i podpuławskich wsi.

 

Malował dużo, z pasją i zacięciem. Nie szukał rozgłosu ani kontaktu ze środowiskiem artystycznym. Był bardzo krytyczny wobec swoich obrazów, wielu nie akceptował. Swoje prace sygnował tylko przymuszony przez nabywcę. Nie dawał się namówić na organizację wystaw.
Zmarł 26 września 1986 r. i pochowany został na cmentarzu włostowickim.

 


Wystawa dostępna będzie do 20 sierpnia (od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-16.00).

 

źródło: POK "Dom Chemika"

Obraz konie, wozy, chłopi

 

 

autor: UM Puławy

Źródło:

Dodano: 2021.06.30

pulawy.eu